Občianske združenie (OZ) Letobiel a jeho poľský partner OZ Stowarzyszenie Sólkiczora sú autormi spoločného projektu určeného najmä pre deti a mládež. Jeho hlavným cieľom je zážitkové vzdelávanie cez priblíženie sveta hmyzu, pozorovaním jeho života v jeho prirodzenom prostredí.

Väčšina ľudí má z hmyzu prirodzenú obavu. Život hmyzu je pritom neskutočne zaujímavý, hoci hmyz mnohých odpudzuje. A pritom len 1 % hmyzu je považované za škodcov. Počet existujúcich druhov sa odhaduje približne na 6 – 10 miliónov a predstavuje viac ako 90 % všetkých živých foriem na zemi.

Nemenej dôležitý aspekt projektu je osveta v oblasti environmentálnej výchovy pre všetky vekové generácie. Ľudia si začínajú uvedomovať dramatický úbytok hmyzu, a preto sa mnohí rozhodli konať kroky pre jeho záchranu. Domčeky pre hmyz prilákajú hmyz do záhrady. Ten sa postará o opeľovanie (aj ovocných stromov a krov). Pomôže aj v boji so škodcami. V súčasnosti totiž rapídne ubúda veľa druhov hmyzu, a to hlavne kvôli likvidácii ich prirodzeného prostredia.

Výstupy projektu:
1. Vytvorenie prototypu hmyzieho hotela v katastrálnom území Veľká Bytča pri rybníku, nachádzajúcom sa v susedstve multifunkčného ihriska. Ide o tichú lokalitu obklopenú z jednej strany riekou Váh a z opačnej
strany extravilánom obce. Pôjde o prvý existujúci veľký hmyzí hotel (grandhotel) na území mesta Bytča.
Lokalita je obľúbená a navštevovaná obyvateľmi mesta Bytča a jej blízkeho okolia.
2. Polročné monitorovanie prototypu hmyzieho hotela prostredníctvom webkamier, výstupom ktorého bude krátky dvojjazyčný film o živote hmyzu. Ten sa plánuje bezodplatne ponúknuť ZŠ v pohraničnom regióne.
3. Spoločný Akčný deň slovenských aj poľských detí, na ktorom si vytvoria vlastné objekty hmyzích
domov,
ako inovatívne nástroje neformálneho vzdelávania – prírodné učebne. V rámci Akčného dňa sa uskutoční
seminár s odborníkom na hmyz, ktorého účastníkmi budú slovenské a poľské deti – účastníci workshopu
a široká verejnosť.